ویزای تحصیلی کانادا

خانه مقالات ویزای تحصیلی کانادا

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

کانادا، کشوری با سیستم آموزشی دو زبانه (انگلیسی - فرانسوی) و دارا بودن بالاترین استانداردهای آموزشی/تحقیقاتی، یکی از بهترین کشورها جهت ادامه تحصیل به شمار می رود.

تحصیل در کشور کانادا یکی از رویا های اکثر دانشجویان می باشد. چراکه این کشور آمریکایی دارای دانشگاه ها و مراکز عالی با سطح علمی بالا و بهترین کیفیت ها می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند در ابتدا می بایست شرایط ویزای تحصیلی کشور کانادا  را اخذ کنند تا بتوانند ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایند. مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقاطع مختلف امکان پذیر می باشد که کلیه مقاطع را به شکل کامل توضیح خواهیم داد.

کشور کانادا در حال حاضر بیش از ۱۳۰ هزار دانشجوی بین المللی در سال می پذیرد که این آمار نشان دهنده آن است که در این کشور سیستم آموزشی با سطح بالا می باشد و امکانات تحصیلات نیز دارای کیفیت بالایی است.

 

10 دانشگاه برتر کانادا

رنکیگ

رنک جهانی

دانشگاه

1

19

University of Toronto

2

28

University of British Columbia

3

56

University of Alberta

4

58

McGill University

5

92

University of Waterloo

6

104

Simon Fraser University

7

108

University of Calgary

8

127

McMaster University

9

139

Université de Montréal

10

173

York University

 

 

شرایط تحصیل در مقطع دبستان و دبیرستان

تحصیل در مدارس کشور کانادا درمجموع به دو دسته تقسیم می گردد:

 1. دبستان
 2. دبیرستان

کشور کانادا کودکان 3 تا 6 ساله در مهم کودک ها و مدارس، تحت‌ تعليم‌ و تربيت‌ قرار خواهند گرفت.  دوره‌ ابتدايی‌ برای کودکان از سن 6 سالگی‌ شروع می شود. این دوره 6 ساله است. دوره‌ دبيرستان‌ نیز، 6 ساله‌ می باشد. درواقع دانش‌آموزان‌ قبل‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ می بایست حدودا  12 سال‌ تحصيل‌ کرده باشند. هزینه تحصیل در این مقاطع تحصیلی حدودا 10000 تا 14000 دلار می باشد.

مدارس این کشور دارای مدارک بین المللی هستند و افرادی که در این مدارس تحصیل می کنند در پایان تحصیلشان مدرکی اخذ خواهند کرد که در سطح جهان نیز اعتبار دارد.

 

نکته مهم:

زمانی که کودک( دانش آموزان زیر 18 سال) در هر مقطع تحصیلی، در مدارس کانادا شروع به تحصیل کند، مادر او نیز می تواند به عنوان سرپرست او در این کشور اقامت داشته باشد.

 

شرایط ویزای تحصیلی در کالج های کانادا

هزینه تحصیل در کالج ها حدودا بین 8000 تا 16000 دلار می باشد. رشته های تحصیلی کالج ها معمولاً فنی، کاربردی،مهندسی و هنری می باشد که دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می کنند.

 

شرایط ویزای تحصیلی کانادا، مقطع کارشناسی

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس به این شکل است که بعد از گذراندن دوره های مدارس و اخذ مدرک دیپلم و همچنین داشتن مدرک آیلتس ۶ می توانند جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام نمایند، مقطع لیسانس در کشور کانادا ۴ ساله می باشد.

یکی از دلایل خیلی مهم در ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشجویان، داشتن گپ تحصیلی زیاد می باشد. گپ تحصیلی به مدت زمان بین اتمام تحصیل شما در مقطع گذشته تا کنون می باشد که هرچه این زمان بیشتر باشد، شانس دانشجو را بیشتر کاهش می دهد.

در کانادا به علت زیاد بودن متقاضیان دوره کارشناسی، اخذ ویزای تحصیلی در این مقطع ممکن است کمی دشوار باشد ولی در مقاطع بالاتر، کارشناسی ارشد و دکتری این قضیه متفاوت می باشد.

 

شرایط ویزای تحصیلی کانادا، مقطع کارشناسی ارشد

از شروط مهم جهت ورود به مقطع فوق لیسانس، داشتن معدل بالای ۱۳ در دوره کارشناسی و با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر شما جهت تحصیل در کانادا، داشتن مدرک آیلتس ۶ الی ۶٫۵ می باشد. مقطع کارشناسی ارشد باتوجه به نوع رشته، یک ساله و یا دوساله می باشد. دانشجویان این مقطع را به 3 نوع مختلف می توانند بگذرانند:

 1. پژوهش با همراهی استاد
 2. نشستن در کلاس ها و گذراندن واحد های درسی
 3. ترکیبی

 

شرایط ویزای تحصیلی کانادا، مقطع دکترا

جهت اخذ پذیرش دوره ی دکترا از دانشگاه های کانادا، شما باید دارای حداقل معدل ۱۳ در دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد داشته باشید. همچنین مدرک آیلتس 7 با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر نیاز می باشد. این مقطع ۳ تا ۵ ساله می باشد. نکته جالب این است که به دانشجویان این مقطع در اکثر موارد کمک هزینه تحصیلی اعطا خواهد شد.

 

شرایط کار همراه با تحصیل در کانادا

با کار همراه با تحصیل می توانید بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی در کانادا را پرداخت نمایید. کار در کانادا می تواند شما کمک کند که پس از فارغ التحصیلی به این کشور به سادگی مهاجرت کنید.

دانشجویان حین تحصیل در کانادا می توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند . معمولا کارهای دانشجویی ساعتی 10 تا 15 دلار درآمد برای شما دارد. جهت پیدا کردن کار در کشور کانادا از تیم کاریابی و مهاجرتی کندو تراول کمک بگیرید.

 

نکته مهم:

برای کار در کانادا شما باید کد بیمه کاری دریافت نمایید و بدون بیمه کاری حق کار در این کشور را نخواهید داشت.

 

شرایط اقامت پس از تحصیل در کانادا

بعد از فارغ التحصیلی این امکان برای دانشجویان که قصد مهاجرت به کانادا را دارند وجود دارد که برای کار در این کشور بمانند.در واقع به فارغ التحصیلان این اجازه داده می شود که کاری تمام وقت داشته باشند و در صورتی که از پس تمامی هزینه های زندگی خود برآیند و مالیات  خود را پرداخت کنند، همانند تمامی وظایف شهروندی و رعایت قوانین این کشور، بعد از 3 الی 5 سال می توانند اقامت دائم کشور کانادا را اخذ نمایند.

دانشجویانی که مدت تحصیل آن ها حداقل 8 ماه بوده، پس از پایان تحصیل می توانند برای ویزای کاری پسا تحصیل (Post Graduation Work Permit) اقدام نمایند. مدت اعتبار این نوع ویزا می تواند معادل مدت زمان تحصیل دانشجو و حداکثر تا سه سال باشد. این ویزا به مهاجر فرصت کسب تجربه کاری در کشور کانادا را به سادگی می دهد.

 

هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا

معمولا هزینه های زندگی و تحصیل شما پارامتر مهمی بابت مهاجرت، می باشد. معمولا دانشجویان به دنبال کشوری هستند که هزینه کمتری جهت اقامتشان بپردازند.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی:

 • اخذ  پذیرش اولیه از دانشگاه های مورد تایید اداره مهاجرت و شهروندی کانادا
 • نامه تایید پذیرش ((LOA
 • نامه پذیرش کبک (QAC - در صورتی که از دانشگاه های ایالت کبک پذیرش گرفته اید)
 • مدارک تحصیلی
 • رزومه
 • پاسپورت
 • شناسنامه
 • نامه تمکن مالی ۴ ماه اخیر
 • پرداخت هزینه ویزا
 • معاینات پزشکی
 • برنامه تحصیلی
 • دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • سند و مدارک موربوط به دارایی‌های شخصی
 • نامه سابقه و بیمه کاری
 • فیش واریزی تحصیلی

 

نکته مهم:

داشتن سوء پیشینه برای متقاضیان ایرانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند الزامی نمی باشد.

در صورت پذیرفته شدن درخواست ویزای تحصیلی شما، از سفارت کانادا نامه پذیرش ویزا (VAL) صادر می شود و با این نامه می توانید ویزای خود را با مراجعه به مرکزی که برای انگشت نگاری رفته بودید، دریافت نمائید.

 

برای دریافت ویزا حتما نکات زیر را رعایت فرمائید:

 • پاسپورت باید تا پایان زمان تحصیل شما در کانادا اعتبار داشته باشد.
 • برای الصاق برچسب ویزا، باید صفحه خالی وجود داشته باشد .
 • پس از دریافت نامه پذیرش ویزا، فقط یک ماه برای اخذ ویزا فرصت دارید.

 

 

حق تحصیل در کانادا

علاوه بر نامه فوق الذکر یک نامه دیگر نیز برای شما ارسال می شود که باید در زمان رسیدن به فرودگاه کانادا، آن را برای اخذ حق تحصیل به همراه داشته باشید. چراکه دانشجویان بین المللی علاوه بر ویزای تحصیلی باید حق تحصیل را جداگانه اخذ کنند. علاوه بر نامه جهت صدور حق تحصیل مدارک زیر نیز نیاز می باشد:

 

 1. پاسپورت
 2. مدارک حمایت مالی
 3. نامه پذیرش دانشگاه

 

مدت زمان جهت صدور ویزای تحصیلی کانادا

بر اساس اعلام رسمی سفارت کانادا، مدت زمان برای صدور ویزای تحصیلی کانادا و بدون در نظر گرفتن زمان مورد نیاز جهت انگشت نگاری حدود ۱۱ هفته زمان نیاز خواهد داشت. اگر انگشت نگاری را نیز حساب کنیم، حدود ۳ ماه مورد نیاز خواهد بود.

برای مثال اگر دانشجو برای تحصیل در مقطع کارشناسی ویزای تحصیلی درخواست کند، اعتبار ویزای تحصیلی او ۴ ساله صادر خواهد بود.

 

اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

اعتبار ویزای تحصیلی تحصیل بستگی به طول دوره تحصیلی شما دارد. معمولا طول اعتبار ویزای تحصیلی کانادا، تا سه ماه پس از اتمام دوره تحصیلی دانشجو می باشد.

 

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

هزینه دریافتی اداره مهاجرت کانادا، به منظور بررسی پرونده های درخواست ویزای تحصیلی کانادا، مبلغی معادل 150 دلار کانادا می باشد. البته هزینه انگشت نگاری نیز برابر 85 دلار کانادا می باشد که علاوه بر هزینه بررسی مدارک باید پرداخت شود.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای بررسی مدارک شما، می بایستی که مدارک زیر را به سفارت کانادا ارائه نمایید:

 • شرایط مالی
 • سابقه کاری
 • سوابق تحصیلی
 • هدف از تحصیل
 • سابقه های مهاجرتی قبلی
 • و ...

 

شرایط مالی جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضی تحصیل در کانادا باید مدارکی را ارائه نماید توان مالی او برای حداقل پرداخت یک سال هزینه تحصیل و زندگی او در کانادا را تضمین کند. همچنین باید منابع درآمدی خود را مشخص کند.

 

موارد باعث ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

بنابر هر دلیلی که درخواست ویزای کانادا رد یا ریجکت شود، نامه‌ای رسمی از سوی سفارت کانادا به ایمیل فرد مهاجر ارسال خواهد شد و دلایل ریجکت شدن او را توضیح میدهد. مهمترین دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا:

 • کافی نبودن منابع مالی برای پوشش هزینه‌ها
 • برنامه تحصیلی نامناسب و قانع نشدن افسر پرونده در خصوص اهداف تحصیلی شما
 • وجود داشتن امکان عدم بازگشت شما پس از پایان تحصیل
 • اشکال و یا دروغ در اطلاعات فرم‌های درخواست ویزا و یا مشکل در فایل های شما
 • تایید نشدن رشته تحصیلی مورد نظر شما

 

حرف آخر:

کشور کانادا کشوری بزرگ و قدرتمند در زمینه های آموزشی و تحصیلی می باشد که سالانه تعداد فراوانی از دانشجویان را جهت ادامه تحصیل به این کشور چذب می کند. اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی دارای سختی های خود می باشد ولی در مقاطع ارشد و دکتری، مراحل اخذ ویزای تحصیلی بسیار ساده تر می باشد و با حمایت های دولتی همراه می باشد. در مجموع برای پوشش هزینه های جاری در حین تحصیل در کانادا، به یک شغل مناسب و با درآمد باتر هستید. با توجه به اینکه حداکثر 20 ساعت حق کار دارید، میزان حقوق شما در این زمان بسیار مهم می باشد. جهت پیدا کردن شغل مناسب با ویژگی های ذکر شده می توانید با تیم کاریابی تخصصی  کندوتراول تماس بگیرید.

پس از تحصیل در این کشور امکان اخذ ویزای کاری و کار کردن در این کشور وجود دارد و می توانید پس از آن اقامت دائم این کشور را اخذ نمایید.

جواد فراهانی
آخرین بروزرسانی : 17 فروردین 1398 ساعت 00:00