هزینه ها و شرایط زندگی در استرالیا

خانه مقالات هزینه ها و شرایط زندگی در استرالیا

اقامت در استرالیا

استرالیا کشوریست با اقتصاد قدرتمند و درآمد به نسبت بالا با نرخ بیکاری پایین و یکی از کشورهای مطلوب برای مهاجرین است.کیفیت زندگی ساکنین استرالیا بعنوان بهترین نوع زندگی در دنیا تعیین گردیده است و به همین دلیل هزینه زندگی در این کشور بالاست .البته برای کسانی که در استرالیا کار میکنند این مسئله زیاد محسوس نیست چون درآمد نیز به نسبت سایر کشورها بالاتر است، ولی برای دانشجویان این مسئله مهمی است به خصوص در ابتدای مهاجرت به استرالیا که هنوز شغلی ندارند.

بطور کلی هزينه ها از يك ايالت به ايالت ديگر و حتی در مناطق مختلف يك ايالت متفاوت است و به ميزان زيادی به منطقه ای كه در آن زندگی می كنيد و شيوه زندگی شما بستگی دارد ، بعنوان مثال سیدنی دارای بالاترین هزینه های زندگی و آدلاید دارای کمترین میزان هزینه است. قيمت لوازم ضروری مثل غذا، نوشيدنی و لباس نسبتا پايين است ولی در مورد محصولات صنعتی چنين نيست، چرا كه بسياری از آنها از خارج از كشور وارد می شوند.

روش های مهاجرت به استرالیا

  • مزایای مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت دائم این کشور

استفاده از امکانات زندگی در این کشور و مسافرت آزاد

استفاده از وام های تحصیلی و تحصیل در استرالیا

اجازه کار ( بجز نیروهای نظامی و خدمات عمومی)

استفاده از خدمات تامین اجتماعی و بیمه سلامت

امکان استفاده فرزندان از تسهیلات آموزشی و سلامت

امکان اقدام برای ویزای نیوزیلند

امکان استفاده از خدمات کنسولگری ها در خارج از استرالیا

  • شهروندی استرالیا و تابعیت دوگانه

اینکه آیا شما یک دو ملیتی هستید یا خیر به تاثیر متقابل بین قوانین استرالیا و آن کشور دیگر ارتباط دارد. به زبان دیگر، شما ممکن است به عنوان تبعه کشور دیگر محسوب شوید حتی اگر شما تابعیت آن کشور را نپذیرفته باشید. رایج ترین روش هایی که استرالیایی ها دو ملیتی می شوند عبارتند از:

 

•    یک شهروند استرالیا به واسطه داشتن پدر یا مادری که تبعه کشور دیگری است یا از طریق ازدواج با تبعه یک کشور دیگر، به صورت خودکار تبدیل به تبعه کشوری دیگر می شود،

•    یک فرد مقیم دائم استرالیا که شهروندی استرالیا را به واسطه تسلیم درخواست خود کسب می کند و می تواند همچنان شهروندی کشور پیشین خود را حفظ کند،

•    یک شهروند استرالیا که شهروندی کشوری دیگر را کسب می کند و همچنان شهروندی استرالیای خود را حفظ می کند، و

•    یک کودک متولد شده در خارج از استرالیا از پدر و مادری استرالیایی، واجد شرایط شهروندی استرالیا است و می تواند به صورت خودکار شهروندی کشور محل تولد خود را نیز کسب کند.

اگر شک دارید که ممکن است شهروند کشور دیگری غیر از استرالیا باشید، باید این موضوع را قبل از مسافرت به آن کشور با سفارتخانه یا کنسولگری آن کشور چک کنید.

  • مهاجرت به استرالیا از طریق تولد
  • مهاجرت به استرالیا از طریق ازدواج
  • مهاجرت به استرالیا از طریق کار
  • مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل
  • مهاجرت به استرالیا از طریق سرمایه گذاری
  • مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی
  • هزینه مهاجرت به استرالیا

قانون شهروندی استرالیا در ۱۹۴۸ تصویب شده است. از ۱۹۴۸ قوانین شهروندی تغییرات فراوانی داشته اند اما مهمترین فاکتورها کماکان زمان تولد متفاضی و وضعیت اقامت والدین او می باشد.

 

اقامت استرالیا و شهروندی آن از طریق خوگیری تحت شرایط زیر اهدا می شود:

·         متقاضی نباید در خارج از کشور باشد.

·         شخص بیشتر از ۱۸ سال باشد.

·         شخصیت مناسب

·         دانش زبان انگلیسی

·         گذراندن ۲ سال از ۵ سال اخیر در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا با استناد به سایت وابسته به دولت استرالیا

طبق ارزیابی سایت دولتی studyinaustralia.gov.au، حداقل هزینه های سالیانه زندگی برای شخص مجرد حدود ۲۰ هزار دلار استرالیا، برای زن و شوهر حدود ۲۷ هزار دلار استرالیا و برای زن و شوهر با بچه خردسال حدود ۳۰ هزار دلار استرالیا میباشد. این هزینه ها را میتوان به صورت زیر دسته بندی کرد:

هزینه مسکن: هزینه مسکن در استرالیا بسته به نوع آن حدود ۹۰ دلار تا بیش از ۴۰۰ دلار استرالیا در هفته میباشد. ارزانترین و محبوبترین نوع مسکن در استرالیا، اجاره خانه به صورت شریکی با یک یا چند نفر است که در این صورت میتوان به مقدار زیادی در هزینه ها صرفه جویی کرد.

هزینه خورد و خوراک: به طور متوسط، هزینه خورد و خوراک حدود ۸۰ تا ۲۸۰ دلار استرالیا در هفته است.

هزینه خرید خودرو: مانند بقیه اقلام در استرالیا، قیمت خودرو نیز در این کشور در مقایسه با بقیه کشورها گرانتر است. بازار خرید و فروش ماشینهای دست دوم هم به علت کثرت تعداد دانشجو در این کشور بسیار داغ است

 

قیمت بنزین در استرالیایکی از روزمره های عجیب استرالیا و البته بقیه کشورهای غربی اینه که برخلاف کشورهای خاورمیانه مثل ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس قیمت بنزین روزانه عوض میشه. تصورکنین که امروز میخواین بنزین بزنین و بخاطر مشغله کاری یادتون میره اینکار رو بکنید فرداش که میرید بنزین بزنید می بینین که قیمت بنزین 30 درصد بالاتر رفته. بهرحال سر در پمپ بنزین ها تابلوهای دیجیتالی هست که آدم رو یاد صرافی و طلا فروشی میندازه که قیمت طلا و ارز رو لحظه ای اعلام میکنن قیمت بنزین این روزها از یک دلار و سی سنت تا یک دلار و شصت سنت تغییر میکنه و معمولا آخر هفته ها ارزونتر و روزهای دوشنبه گرونتر میشه.

هزینه اجاره خانه در استرالیا

اجاره خانه در استرالیا بصورت هفته ای پرداخت می شود. خانه ها در استرالیا شامل یونیت یا آپارتمان و ویلا / هاوس می باشد. اجاره خانه به عوامل مختلفی همچون موقعیت واحد در شهر٬تعداد خواب و نوع واحد بستگی دارد. بطور کلی خانه ها یا بصورت استودیو (بدون اتاق خواب) هستند که اجاره پایین تری دارد و یا دارای یک یا چند اتاق خواب می باشند. بطور متوسط خانه مورد نظر از 200 دلار تا 500 دلار در هفته میتوان اجازه نمود . همانطور که گفته شد رقم اجاره بستگی به شرایط و موقعیت خانه دارد.

هزینه مواد غذایی در استرالیا

بطور متوسط هزینه خوراک در استرالیا در یک هفته برای یک زوج بین 100 تا 150 دلار می باشد.

هزینه وسائط نقلیه در استرالیا

در استرالیا وضعیت وسایل نقلیه عمومی بسیار خوب است و براحتی میتوان برای سفرهای درون شهری از آن استفاده نمود . وسایل نقلیه عمومی شامل اتوبوس ٬قطار شهری و تاکسی می باشد. بطور متوسط هزینه بلیط اتوبوس و قطار شهری بین 1 دلار و بیست سنت تا 3 دلار متغیر است . بنابراین این هزینه بین 50 تا 80 دلار در یک هفته میباشد.

هزینه های شارژ در استرالیا

در استرالیا هزینه آب و برق پایین است بطوریکه برخی از خانه ها دارای گاز نیستند و تمامی وسایل آن با برق کار می کند. بطور متوسط در ماه 100 تا 300 دلار هزینه برق و گاز و آب میباشد . سیستم تلفن دارای هزینه اجاره ماهیانه حدودا 30 دلار است .


با توجه به در نظر گرفتن این هزینه میتوان گفت که هزینه زندگی در استرالیا هزینه ای بین 2000 تا 2500 دلار در ماه میباشد که در سال هزینه ای بالغ بر 20000 تا 25000 دلار میباشد.

بازار کار استرالیا

استرالیا یک کشور در حال توسعه است و با توجه به وسعت و جمعیت کمی که دارد از بازار کار بسیار قوی برخوردار است، هرچند در حال حاضر به دلیل حجم زیاد مهاجرت به استرالیا در سال های اخیر به استرالیا و وضعیت اقتصاد جهانی، این کشور دچار مشکلاتی شده است ولی همچنان یکی از کشورهای قوی اقتصادی در سطح جهان محسوب می شود که در این بحران نه تنها آسیب زیادی ندیده است، بلکه ارزش دلار استرالیا نیز بسیار افزایش یافته است.

کارشناسان امور بازار کار بر این باور هستند که مشکلات موجود بسیار نامحسوس بوده و با پیشرفت سریع اقتصادی و برنامه های مهاجرتی و اقتصادی استرالیا این مشکلات به زودی حل خواهد شد. استرالیا کشوری بسیار خوب برای کار و زندگی افراد فنی و تحصیل کرده می باشد، این افراد اگر بتوانند با ویزای اقامت وارد استرالیا شوند می توانند از خدمات زیاد دولتی و کارفرمایی بهره مند شوند. از آنجا که کارفرمایان علاقه به حفظ نیروی کار خود دارند، داشتن یک ویزای بلند مدت به عنوان یک امتیاز بزرگ برای کارجویان محسوب می شود که در استخدام افراد نقش اساسی را بازی میکند دولت استرالیا نیز برای این افراد برنامه های خاصی را در نظر گرفته است که ایجاد سازمان های خدماتی برای تازه واردان از آن جمله می باشد.

هزینه خوراک و غذا در استرالیا

 

هزینه ی یک وعده غذا، در رستوران معمولی

۱۸٫۰۰ دلار

هزینه ی یک وعده غذا برای دو نفر، در رستوران متوسط، سه وعده

۸۰٫۰۰ دلار

هزینه ی یک وعده غذای مک در رستوران های مک دونالد (یا یک وعده غذای مشابه همراه با موسیقی)

۱۰٫۰۰ دلار

کاپو چینو (ثابت)

۴٫۰۹ دلار

نوشابه ی کوک/ پپسی ( بطری۰٫۳۳ لیتری)

۳٫۱۸ دلار

آب ( بطری ۰٫۳۳ لیتری)

۲٫۶۲ دلار

شیر ( ثابت)، ( ۱ لیتری)

۱٫۵۰ دلار

یک قرص نان سفید تازه ( ۵۰۰ گرم)

۲٫۷۶ دلار

برنج ( سفید)، (۱ کیلوگرم)

۲٫۹۶ دلار

شانه ی تخم مرغ ( ۱۲ عدد)

۴٫۶۹ دلار

پنیر محلی ( ۱ کیلوگرم)

۹٫۴۶ دلار

سینه ی مرغ ( بدون استخوان، بدون پوست)، ( ۱ کیلوگرم)

۱۰٫۸۵ دلار

گوشت گاو ( ۱ کیلوگرم) ( یا گوشت قرمز راسته)

۱۵٫۵۵ دلار

سیب ( ۱ کیلوگرم)

۴٫۱۱ دلار

موز ( ۱ کیلوگرم)

۳٫۳۲ دلار

پرتقال ( ۱ کیلوگرم)

۳٫۵۶ دلار

گوجه فرنگی ( ۱ کیلوگرم)

۴٫۵۸ دلار

سیب زمینی ( ۱ کیلوگرم)

۲٫۹۴ دلار

پیاز ( ۱ کیلوگرم)

۲٫۴۷ دلار

کاهو (۱ سر)

۲٫۴۳ دلار

پاکت سیگار ( مارلبورو)

۲۳٫۰۰ دلار

حمل و نقل

 

بلیط یک طرفه ( حمل و نقل داخلی)

۳٫۹۰ دلار

بلیط عبور ماهانه ( قیمت ثابت)

۱۲۹٫۸۸ دلار

مبداء تاکسی ( تعرفه ی معمولی)

۴٫۰۰ دلار

تاکسی ۱ کیلومتری ( تعرفه ی معمولی)

۲٫۱۵ دلار

تاکسی انتظار ۱ ساعته ( تعرفه ی معمولی)

۵۰٫۰۰ دلار

بنزین ( ۱ لیتری)

۱٫۳۶ دلار

 

 

سلامت و تندرستی

در ادامه بحث هزینه زندگی در استرالیا شایان ذکر است که سیستم سلامت استرالیا در سطح استاندارد و عالی قرار دارد. شهروندان دائمی به بیمه خدمات درمانی دسترسی دارند که هزینه آن را از طریق سیستم مالیاتی پرداخت می کنند، اما بسیاری از استرالیایی ها از بیمه های درمانی خصوصی برای پوشش هزینه های درمانی اضافی مانند مراقبت های دندانپزشکی و تخصصی استفاده می کنند.

مبلغی که شما برای بیمه درمانی خصوصی پرداخت می کنید بستگی به شهر محل زندگی شما و نوع پوشش بیمه ای مورد نظر شما دارد. این هزینه ممکن است از مبلغ ۴۳ دلار در ماه تا ۱۱۵۰ دلار در ماه باشد و به طور متوسط ​​افراد برای دریافت بیمه درمانی خصوصی در حدود ۲۰۰۰ دلار در سال هزینه می کنند. مهاجران از نیوزیلند، ایرلند، ایتالیا، سوئد، فنلاند، مالت، هلند، نروژ و بریتانیا براساس موافقت نامه های سلامت میان این کشورها از بیمه خدمات درمانی عمومی برخوردار می باشند.

هزینه عضویت در باشگاه به طور متوسط ​​۶۵ دلار در ماه است. استرالیایی ها از مزایای آب و هوای عالی و فضای باز متنوع برای تمرینات تناسب اندام فری و کلاس های گروهی استفاده می کنند. پیاده روی، دو و دوچرخه سواری، سه تکنیک تناسب اندام در استرالیا است که حتی محبوبیت بیشتری از ورزش شنا دارد.

هزینه تحصیل و زندگی در استرالیا بستگی به عوامل و شرایط مختلفی دارد، از جمله اینکه دانشگاه در کدام شهر یا منطقه قرار داشته باشد، یا اینکه چه سطح تحصیلی متقاضی داشته باشد و مهمتر از همه اینکه دانشگاه و یا مدرسه خصوصی بوده و یا دولتی. شهریه تحصیل در استرالیا هم بسته به شهر دانشگاه و رنک و عوامل دیگری متغیر خواهد بود که در زیر به صورت حدودی ذکر شده است. اگر قصد تحصیل در استرالیا را دارید، میبایست از قبل برای هزینه های تحصیل و زندگی در استرالیا برنامه ریزی کنید و با برنامه مالی دقیق و محاسبه شده وارد استرالیا شوید. 

 

شهریه در استرالیا

شهریه مدارس در استرالیا 

هزینه تحصیل در مدارس استرالیا به صورت میانگین ۱۵ هزار دلار است. برای اخذ اطلاعات بیشتر، صفحه تحصیل در مدارس استرالیا را مطالعه کنید.

شهریه دوره های آموزش شغلی، سرتیفیکیت و دیپلمهای پیشرفته

همه این موارد در گروه آموزش شغلی قرار می گیرد که هزینه های تحصیل در این دوره های از 4000 دلار (برای 6 ماه) تا 22000 دلار برای دوره های دیپلمای پیشرفته متغیر است.

شهریه دوره های زبان در استرالیا

این دوره ها بسته به طول مدت دوره حدودا هفته ای 300 دلار هزینه دربر دارد.

شهریه دوره لیسانس در استرالیا

درصورتیکه دانشگاه دولتی استرالیا باشد شهریه آن بین 10 تا 20 هزار دلار متغیر است. شهریه دانشگاه های خصوصی تا 33 هزار دلار نیز می تواند باشد. البته در استرالیا تعداد این دانشگاه ها کم است و بیشتر دانشگاه ها دولتی می باشند.

شهریه دوره فوق لیسانس در استرالیا

شهریه های دوره فوق لیسانس حدود 20 تا 30 هزار دلار در سال می باشد. درصورتیکه دوره فوق لیسانس در یک دانشگاه بسیار معتبر و سطح بالا و یا خصوصی باشد این هزینه می تواند به بیش از نیز افزایش یابد.

شهریه دوره دکترا در استرالیا

شهریه دوره دکترا بین 14 تا 40 هزار دلار برای هر سال تحصیلی می تواند باشد. درصورتیکه دوره دکترا در زمینه پزشکی باشد (دامپزشک، دندانپزشکی، پزشکی و غیره) این هزینه می تواند از سالی 40 هزار دلار نیز بیشتر باشد.

هزینه بیمه دانشجویی در استرالیا

بسته به نوع شرکت بیمه طرف قرارداد، بیمه دانشجویی خریداری شده حدود ۳۵۰ تا ۷۰۰  دلار سالیانه می باشد. 

بودجه بندی

به شما توصیه می شود هنگامی که در استرالیا مستقر شدید هزینه های خود را از جمله لباس، غذا، مسکن، حمل و نقل و سرگرمی را تعیین و مشخص نمایید. هزینه های سفر و مراقبت از کودکان نیز در صورت نیاز، باید محاسبه گردد. این نکته مهمی است که چقدر و چگونه پول شما صرف هزینه ها می شود. با توجه به بودجه تان میتوانید اطمینان حاصل کنید که هزینه هایتان پوشش داده میشود.
اطلاعات بیشتر در مورد بودجه را میتوانید در سایت مفهوم پول!  که وابسته به دولت استرالیا است دریافت نمایید.

خرید

مراکز شهرهای اصلی استرالیا و پایتخت آن دارای امکانات خرید در سطح جهانی هستند. این مراکز بین ساعت های ۹:۰۰ الی ۱۷:۳۰ هر هفت روز هفته باز بوده و امکان خرید در اواخر شب تا ساعت ۲۱:۰۰ در روزهای پنج شنبه یا جمعه را ارائه میدهند. برخی از سوپر مارکت ها ۲۴ ساعته در تمامی روزهای هفته باز است.

خواربار فروشی های زنجیره ای در استرالیا عبارتند از  Coles و Woolworths و Aldi  و فروشگاه های بزرگ استرالیا با نام های Myer و David Jones  شناخته میشوند.

 

 

 

 

 

 

 

J.V.F
آخرین بروزرسانی : 18 اسفند 1397 ساعت 00:00